تبلیغات
زیست شناسی ● BioZist - راه رفتن در حشرات

راه رفتن در حشرات

نویسنده: beh rad شنبه 24 آبان 1393 ساعت 04:32 نظرات

راه رفتن در حشرات

راه رفتن یا قدم زدن:

 تفاوت بین قدم زدن و دویدن در حشرات یک تشخیص اختیاری و بر اساس سرعت حرکت است. طرز معمولی راه رفتن در حشرات بدین ترتیب است که 3 عدد از پاها به جلو حرکت می­کنند در حالی که 3 عدد پای دیگر روی زمیـن قرار دارنـد. پاهـای جلو و عقب یک طرف و پای میـانی از طرف دیگر با هم حرکت می­کنند. حالات دیگر راه رفتن نیز وجود دارد.

جهیدن یا جهش:

 ملخ­ها، زنجره­ها، کک­ها، پادمان و غیره از این نوع حرکت دارند. در تمام حشرات جهنده به غیر از پادمان، پاهای عقبی عامل اصلی جهش است. پادمان آلت به خصوصی به نام فنر جهش دارند. در موقع جهش یک ملخ، قسمت جلوی بدن به وسیلۀ پاهای جلویی و میانی بلند شده و سپس پاهای عقبی به طور ناگهانی از هم باز و کشیده می­شوند که باعث جهش حشره می­شود. عامل اصلی چنین حرکت جهشی ماهیچه­های ران­های پاهای عقبی هستند.

حشرات شناگر:

در سخت بالپوشان و سن­های آبزی پاهای میانی و عقبی پهن و کشیده شده و معمولاً دارای یک سری موهای متراکم کشیده هستند که در ایجاد حرکت اهمیت دارند. پوره­ها و لاروهای آبزی روش­های گوناگونی برای حرکت در آب دارند و معمولاً به وسیلۀ زوائد جانبی شکمی و یا به وسیلۀ حرکات دودی یا موجی در آب شنا می­کنند.کشش سطحی، پدیده‌ای است که حشرات به کمک آن می‌توانند روی سطح آب بمانند و حتی روی آب راه بروند.دست‌وپای حشرات تقریبا استوانه‌ای شکل است و مقطعی دایروی دارد و به همین دلیل وقتی حشرات روی آب قرار می‌گیرند، نیروی وزن آن‌ها نه در امتداد یک خط، که در بخش قابل‌توجهی از استوانه پخش می‌شود.

به همین دلیل، مولکول‌های سطح آب می‌توانند ضمن حفظ پیوستگی خود، نیروی برآیندی به سوی بالا اعمال کنند که باعث شناور ماندن حشره روی سطح آب می‌شود.البته نباید فراموش کرد که این پدیده وقتی اتفاق می‌افتد که نسبت نیروی وزن به سطح تماس از حد مشخصی کمتر باشد.

راز راه رفتن حشرات روی سقف و دیوار:

بنا به نظرات دانشمندان، حشراتی که روی سقف راه می روند، رد پاهای چسبناک از خود بر جای می گذارند. راه رفتن به حالت وارونه نیاز به نیروی چسبندگی همگن و ابزار مخصوصی به منظور مقابله با نیروی جاذبه دارد. پهنای بخش انتهایی پاهای حشرات معمولاً به اندازه ای است که فضای لازم برای چسبیدن به سقف را برای آن ها مهیا می کند.لایه چسبنده موجود در انتهای پای حشرات که با موهای بسیار نازک و ریز پوشیده شده، پولیویلی (pulilli) نامیده می شودو نوک این موها شبیه به کاردک و پهن تر از بقیه قسمت هاست، که به همین دلیل شرایط لازم بهتری برای راه رفتن وارونه فراهم می شود.پیش از این دانشمندان اعلام کرده بودند که انحنای این موها باعث چسبیدن بهتر حشرات به سقف می شود. در واقع آن ها عقیده داشتند که همین موها ماده ی قندی چرب و چسبنده ترشح می کنند.اما اکنون یک تیم تحقیقی از انستیتوی مکس پلانک کشور آلمان (Max planck)، بر روی بیش از سیصد نوع حشره ای که روی سقف راه می روند، مطالعاتی انجام داده است. نتایج به دست آمده نشان می دهد که کلیه این حشرات از خود رد پاهای چسبناک باقی می گذارند. استانیسلاوگورب (stanislaw Gorb)، سرپرست این گروه پژوهشی می گوید: «حدس ما این است که این حشرات ماده ای از خود تراوش می کنند، اما هنوز در این موارد به اطمینان صد درصد نرسیده ایم». گورب نتیجه تحقیقات تیم را در کنفرانس سالیانه انجمن آزمایش های زیست شناسی به اطلاع عموم می رساند:

درست است که حشرات برای راه رفتن روی سقف نیاز به پاهایی چسبناک دارند، اما این چسبندگی نباید به حدی باشد که حشره گیر کرده و نتواند به حرکت خود ادامه دهد. پاهای حشرات ناخن هایی دارد که به جدا کردن پاهای چسبناک از دیوار، یا سقف کمک می کنند.حشرات برای جلوگیری از چسبیدن به سقف روش های متفاوتی از قبیل: چرخیدن، فشار دادن و جدا کردن پاهایشان به کار می برند. ترکیب منحنی وار نوک موها با مایع روغنى، به حشره کمک می کند تا در حالت وارونه نیز بتواند در جهت صحیح قدم بردارد.

دانشمندان موسسه جانورشناسی دانشگاه کیل در آلمان با مطالعه بر روی شیوه های راه رفتن حشرات بر روی دیوارها با استفاده از تارهای مویی کوچکی که بر روی سطح بدنشان وجود دارد موفق به ابداع نوار چسبی شده اند که از ویژگی مشابه چسبندگی این تارها برخوردار است.این محققان نواری سیلیکونی متشکل از تارهایی ریز را ابداع کرده اند، این نوار چسب به اندازه ای قدرتمند است که یکی از محققان توانست با کمک آن خود را از سقف آویزان کند. کلید اصلی توانایی ویژه حشرات در راه رفتن بر روی دیوار این حقیقت است که هزاران تار موجود بر روی بدن آنها از نوک مسطحی برخوردار هستند که می توانند سطح تماس با دیوار را به حداکثر برساند.

  • راه رفتن در حشرات
  • گالری تصاویر

    javascript:messageForm()
    href=