تبلیغات
زیست شناسی ● BioZist - رنگ چشم Eye Color

رنگ چشم Eye Color

نویسنده: beh rad جمعه 23 آبان 1393 ساعت 04:26 نظرات

در تمامی چشم ها بافت پوششی عنبیه دارای رنگدانه مشکی به نام ملانین است .در صورتی که پراکندگی این رنگدانه زیاد باشد چشم فرد تیره و در صورتی که کم باشد چشم فرد روشن می شود.دلیل اصلی رنگی بودن عنبیه چشم، رنگدانه های کوچک ملانین است اما تیره یا روشن بودن چشم به دو عامل اصلی ژنتیک و میزان رنگدانه های موجود در عنبیه باز می گردد.هر فرد دارای دو نوع ژن است که هر یک را از یکی از والدین خود به ارث می برد.این دو ژن هم می توانند شبیه هم باشند و هم می توانند فرق با هم داشته باشند.

ژن رنگ تیره بر رنگ روشن غالب است و به همین دلیل، فردی با دو ژن رنگ قهوه ای یا یک ژن رنگ آبی و یک ژن قهوه ای، رنگ چشمش قهوه ای می شود.البته حتی چشم فرزند افرادی که هر دو والد چشم قهوه ای دارند می تواند آبی باشد.

طبق این نظریه چند ژن مسئول تعیین رنگ چشم های یک فرد هستند.در این میان بعضی ژن ها تاثیر بیش تری می گذارند.اصلی ترین ژن که تا 74 درصد در شکل گیری رنگ چشم دخالت دارد، ژن OCAZ است.

این ژن پروتئینی را رمز گذاری می کند که در تولید ملانین نقش دارد و شکل دهنده رنگ قهوه ای، آبی و سبز است.ژن های دیگری نیز هستند که در این میان نقش فرعی دارند و سبب بروز رنگ های مخلوطی مثل سبز مایل به آبی، طوسی مایل به آبی، قهوه ای، بلوطی و...می شوند. 

رنگ چشم Eye Color

  • رنگ چشم Eye Color
  • گالری تصاویر

    javascript:messageForm()
    href=