تبلیغات
زیست شناسی ● BioZist - تولید صدا در حشرات

تولید صدا در حشرات

نویسنده: beh rad پنجشنبه 22 آبان 1393 ساعت 04:18 نظرات

حیوانات به منظور ارتباط با یكدیگر استعداد تولید صدا را كسب نمودند . بهترین وسایل صوتى متعلق به پرندگان و پستانداران مى‏باشد ، اندام‏هاى صوتى آن‏ها براى تولید دامنه وسیعى از اصوات ، حركت هوا را بكار مى‏گیرد .

تولید صدا در حشرات

همه انواع حیوانات از این نعمت برخوردار نیستند . حشرات اندام صوتى ندارند و معمولاً براى تولید صدا بهاصطكاك متوسل مى‏شوند . بیشتر این گونه صداهای تولید شده دارای معانی و مفهوم بوده و نقش مکالمه­ای دارند و معمولاً برای نزدیک کردن دو جنس مخالف (نر و ماده)، دفاع و مبادلۀ اطلاعات دیگر مورد استفاده قرار می­گیرند. مکانیسم تولید صدا به وسیلۀ حشرات:

1- به وسیلۀ به هم مالیدن دو عضو یا اندام مختلف مانند بال­ها و پاها به همدیگر و یا به قسمت دیگری از بدن. مثل سیرسیرک­ها، بعضی از سخت بالپوشان و ملخ­ها (ملخ­های شاخک بلند از طریق مالش بال­های جلو به هم، و در ملخ­های شاخک کوتاه از طریق مالش ران عقب به بال جلو ایجاد صدا می­کنند).

2- به وسیلۀ ارتعاش پرده­های غشایی (Tymbal) که مخصوص تولید صدا هستند؛ مثل زنجرۀ مو.

3- زدن یا کویبدن قسمتی از بدن به محلی که روی آن قرار گرفته­اند؛ مثل بعضی از سخت بالپوشان.

4- خارج کردن هوا یا آب با فشار زیاد از بعضی از سوراخ­های بدن؛ مثل بعضی از سخت بالپوشان.

5- با ارتعش بال­ها و بعضی از قسمت­های دیگر بدن؛ مثل زنبورها.

6- با راه رفتن و تغذیه کردن؛ مثل بیشتر حشرات.

صداهای مختلف ملخ

ملخ می تواند بیش از 50 نوع صدای مختلف از خود بیرون آورد . برای تولید صدا ، این حشره ساق پای دندانه دار خود را بر رگه های بال سخت خود می سایدصداهایی كه ملخ ها ایجاد می كنند ، بنا به قواعد بسیارمنظمی به جملات و كلمات تقسیم می شوند. هر كدام از این صداها با حركت مخصوصی از ران دندانه دار حیوان پدید می آید . ملخ  می تواند با تغییر نیرویی  كه پاهای خود را می مالد و یا با تغییر تعداد دندانه هایی كه بر بالش می ساید صداهای مختلفی ایجاد كند.معمولا ملخ  های نر و ماده  در میان علفزارها آواز سر می دهند .هر نری آواز نوع خود را می خواند. اگرصدای او به گوش ماده ای برسد او از یك لحظه كه صدای نر به گوش نرسد استفاده كرده و به او جواب می دهد . اگر آنها توافق كنند ملخ نر به سوی آوازه خوان نامریی پرواز می كند.گاهی ممكن است این ملخ با رقیب نری روبرو شود .  به محض اینكه دو رقیب یكدیگر را می بینند به شدت شاخك های خود را به حركت در می آورند و پاهای عقب خود را نیز حركت می دهند تا به هم بفهمانند كه چقدر قوی هستند . اگر رقیب از میدان به در نرود با انبرك های برنده به جان هم می افتند تا عاقبت یكی پیروز شود .

جیرجیرک‌ها مانند ملخ‌ها٬ آواز می‌خوانند.آن‌ها برای تولید صدا دندانه‌های شانه مانند یک بال خود را روی ناحیه ضخیم بال دیگر می‌کشند.جلو بدن آن‌ها به صورت تشدیدگر عمل می‌کند و صدا بلندتر می شود. بعضی از جیرجیرک‌های گرمسیری به قدری بلند آواز می‌خوانند که می‌توان صدای آن‌ها را از فاصله ۱/۵ کیلومتری شنید.

در ایتالیا، آفریقای شمالی و ژاپن، جیرجیرک‌ها را در قفس‌های کوچکی نگاه می‌دارند. زیرا مردم صدا و نوازندگی آنها را دوست دارند. در حقیقت جیرجیرک آواز نمی‌خواند؛ بلکه یک نوازنده است. جیرجیرک این صدای مخصوص را توسط ساییدن زائده برجسته‌ای که در زیر یکی از بال‌های جلویش قرار دارد، با بال دیگری به وجود می‌آورد. البته این را هم باید بدانید که فقط جیرجیرک نر است که این صدای مخصوص را پدید می‌آورد تا در فصل جفت‌گیری توجه ماده‌ها را جلب کند.

صدای وزوز زنبورعسل به علت حرکت و انقباض و انبساط ماهیچه های حرکتی سینه است . که در زنبوران نر قوی تر است . درون کندو در شرایط طبیعی به جز صدای تیک تیک پاهای زنبوران ، وز وز گاه و بی گاه زنبوران چیز خاص دیگری شنیده نمی شود جز صداهای خاص که ملکه و ملکه ها آنهم توسط ماهیچه ها سینه بوجود می آورند .

  • تولید صدا در حشرات
  • گالری تصاویر

    javascript:messageForm()
    href=